බාධක මැඩගෙන ලොව ව්‍යාපාර ක්ෂේත්‍රයේ ඉදිරියටම ගිය ලාංකීය කත

කස්තුරි ඇන්ජෙලා චෙලරාජා විල්සන් යනු ව්‍යාපාරික කාන්තාවක් වන අතර ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රසිද්ධියේ උපුටා දක්වන ලද සමූහ ව්‍යාපාරයක පළමු කාන්තා සමූහයේ ප්‍රධාන විධායක නිලධාරිනියකි. මේ වන විට ඇය හේමාස් ෆාමසියුටිකල්ස් පීවීටී ලිමිටඩ් සහ හේමාස් සර්ජිකල්ස් ඇන්ඩ් ඩයග්නොස්ටික්ස් පීවීටී ලිමිටඩ් හි කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂවරිය ලෙස කටයුතු කරයි.හේමාස් හෝල්ඩිංග්ස් පීඑල්සී හි අනුබද්ධ සමාගම් විසින් 2020 ජුනි 25 වන දින හේමාස් හෝල්ඩිංග්ස් පීඑල්සී හි සමූහ ප්‍රධාන විධායක නිලධාරිනිය ලෙස ඇය කටයුතු කරන බව නිවේදනය කරන ලදී. 2020 ජූලි මස 1 වන දින සිට බලපැවැත්වෙන පරිදි හේමාස් හෝල්ඩින්ග්ස් පීඑල්සී හි විධායක නොවන අධ්‍යක්ෂවරයෙකු ලෙස කස්තුරි පත් කරන බව නිවේදනය කරන ලදී.

 

කස්තුරි පිරිමි ළමයින් දෙදෙනෙකුගේ තනි මවකි. අශ්වින්ද් සහ අම්රිත් විල්සන් සහ ඇය 1989 දී ජාතික පැසිපන්දු කණ්ඩායමේ නායකත්වය දරා ඇත.

කස්තුරි, බම්බලපිටියේ ශුද්ධ වූ පවුලේ කන්‍යාරාමයේ හිටපු ශිෂ්‍යයෙකි. ඇය දක්ෂ ක්‍රීඩිකාවක් වන අතර ජාතික නෙට්බෝල් සහ පැසිපන්දු කණ්ඩායම්වල ක්‍රියාකාරී සාමාජිකාවක් වූවාය. වරලත් කළමනාකරණ ගණකාධිකාරී ආයතනයේ සාමාජිකයෙකු සහ හාවඩ් ව්‍යාපාරික පාසලේ විධායක නායකත්ව වැඩසටහනේ ආදි ශිෂ්‍යයෙකි. කස්තුරි සිය වෘත්තිය ආරම්භ කළේ සෝමේෂ්වරන් ජයවික්‍රීම් සහ සමාගමෙනි. 1987 දී විගණන පුහුණුකරුවෙකු ලෙස ඇය ඇරමෙක්ස් එයාර්බෝර්න් ලංකාවේ මූල්‍ය පාලක ලෙස පත් කිරීමට පෙර විගණන කළමනාකාරිනියක සහ අධ්‍යක්ෂ උපදේශකවරියක ලෙස සේවය කළාය. කෙටි කාලයක් ඇය කොන්ෆිෆි හෝටල්වල මූල්‍ය පාලක ලෙස සේවය කළාය. ඇය 2002 මාර්තු මාසයේදී හේමාස් හෝල්ඩිංග්ස් පීඑල්සී හි සාමාජිකාවක් වූවාය. ඇය මුලින් හෙම්ටෝර්ස් හි (වර්තමානයේ ඩයිතෙල්ම් ට්‍රැවල්ස්) මූල්‍ය අධ්‍යක්ෂ ලෙස සංවිධානයට සම්බන්ධ වූ අතර සමූහයේ හවුල් සේවා ඒකකයේ ප්‍රධානී විශ්ව ඇතුළු ජ්‍යෙෂ්ඨ කළමනාකරණ තනතුරු රාශියක් දැරීය. BPO හි ප්‍රධාන ක්‍රියාවලි නිලධාරි සහ හේමාස් ප්‍රවාහන අංශයේ කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ,  හේමාස් ඒවියේෂන්, හේමාස් ලොජිස්ටික්ස් සහ හේමාස් මැරිටයිම් සර්විසස් ද ඇයගේ සමූහයට ඇතුළත් විය. 2016 දී ඇය හේමාස් ඖෂධ, හේමාස් ශල්‍ය හා හේමාස් ඩයග්නොස්ටික් හි කළමණාකාර අධ්‍යක්ෂක ලෙස පත් කරන ලදී.  කස්තුරි 2018 දී කැපිටල් එලායන්ස් ලිමිටඩ් හි විධායක නොවන අධ්‍යක්ෂවරයෙකු ලෙස පත් කරන ලදී. ඇය මොරිසන් පීඑල්සී මණ්ඩලයේ සහ හේමාස් පාරිභෝගික සන්නාම මණ්ඩලයේද සේවය කරයි. ශ්‍රී ලංකා ඖෂධ කර්මාන්තයේ (එස්එල්සීපීඅයි) සභාපතිනිය ලෙස තේරී පත් වූ පළමු කාන්තාව ද කස්තුරි ය. ඇය ලංකා වාණිජ මණ්ඩලයේ (CCC) ප්‍රධාන කමිටු සාමාජිකාවක් වන අතර, වාණිජ මණ්ඩලයේ ආර්ථික, මූල්‍ය හා ප්‍රතිපත්ති සැලසුම් පිළිබඳ අනු කමිටුවේ සාමාජිකාවක් වන අතර, ලොජිස්ටික්ස් සහ සමුද්‍රීය කටයුතු පිළිබඳ ජාතික න්‍යාය පත්‍ර කමිටුවේ සාමාජිකාවක් ලෙස ද කටයුතු කරයි. වාණිජ මණ්ඩලය. කස්තුරි ශ්‍රී ලංකාවේ වරලත් කළමනාකරණ ගණකාධිකාරී මණ්ඩලයේ සහ ශ්‍රී ලංකාවේ ඇමරිකානු වාණිජ මණ්ඩලයේ අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩලවල ද සේවය කර ඇත. 2019 අගෝස්තු 7 වන දින ශ්‍යාම් සතාසිවම් වෙනුවට ශ්‍රී ලංකා ඖෂධ කර්මාන්තයේ නව සභාපතිනිය ලෙස තේරී පත් විය.

2019 දී කස්තුරි ශ්‍රී ලංකා සහ යූඑස්ඒඅයිඩී පාර්ලිමේන්තුව විසින් රටේ ඉහළම කාන්තා වෙනසක් ඇති කළ දොළොස් දෙනා අතරට එක්විය. කාන්තා කළමනාකරණ කළමනාකරණය, ශ්‍රී ලංකාව සහ අයිඑෆ්එස් විසින් 2013 දී වෘත්තීය භූමිකාව ආදර්ශ සම්මානයෙන් පිදුම් ලැබීය. 2016 දී ඇය ඉන්දියාවේ ලෝක කාන්තා නායකත්ව කොන්ග්‍රස් සම්මාන උළෙලේදී කාන්තා සුපිරි ජයග්‍රහණ සම්මානයද දිනා ගත්තාය.

බාධක මැඩගෙන ඕනෑම ක්ෂේත්‍රයක ඉදිරියටම යාම පිළිබද ඇය ලොවටම ආදර්ශ සපයයි.