විභාග ආතතිය කළමනාකරණය

විභාග කාලයේදී ඇති කුඩා ආතතිය හොඳ දෙයක් විය හැකිය. මන්ද එය ඔබ වැඩට යොමු කිරීමට පෙළඹේ නමුත් සමහර විට විශේෂයෙන් අධ්‍යයන වර්ෂයක් අවසානයේදී ආතති මට්ටම් අතපසු විය හැකිය.

ඔබ ආතතියට පත් වූ විට, ස්වයංක්‍රීය ස්නායු පද්ධතිය ක්‍රියාත්මක වේ. මුලදී මෙය හොඳ දෙයකි, මන්ද එය ස්නායු රසායනික ඇඩ්‍රිනලින් මුදා හරින මෙම පද්ධතිය සක්‍රීය කිරීම වන අතර මෙය ඔබේ වැඩ කටයුතු කරගෙන යාමට අවධානය යොමු කිරීමට ඔබව උත්තේජනය කරයි. නමුත් ගැටළුව ආරම්භ වන්නේ ආතතියේ කාල සීමාවන් jeä වූ විට ය.

මෙය ඔබට වැඩිපුර කරදර වීමට, කාංසාව සහ මානසික අවපීඩනය අත්විඳීමට, නින්ද අහිමි වීමට, අමතක වීමට, කෝපයට පත් වීමට, අධික ලෙස වෙහෙසට පත්වීමට සහ පාලනයෙන් තොර බවක් දැනීමට හේතු වේ. මෙය ඔබගේ පැවරුම් සහ විභාග සඳහා සූදානම් වීමේ හැකියාව කෙරෙහි සැබවින්ම බලපෑම් කළ හැකි අතරම ඔබේ කාර්යසාධන මට්ටමට සහ යහපැවැත්ම පිළිබඳ හැඟීමට බලපායි.

 

ඔබට කුමක් කළ හැකිද? සරල හා ඉතා ප්‍රායෝගික පියවරක් වන්නේ හොඳින් සූදානම් වීමෙන් සහ ඔබේ කාලය හා වැඩ ප්‍රමාණය සංවිධානය කිරීමෙන් ක්‍රියාකාරී සැලැස්මක් වර්ධනය කිරීමයි. මෙය “පාලනය කළ නොහැකි හැඟීම” ආමන්ත්‍රණය කිරීමට උපකාරී වේ. දෙවන පියවර වන්නේ ඔබේ ශරීරයේ සිදුවන භෞතික විද්‍යාත්මක ප්‍රතිචාර තේරුම් ගැනීමට පටන් ගෙන ඒවා සකස් කිරීමට උත්සාහ කිරීමයි.

 

එහි නමට අනුව ස්වයංක්‍රීය ස්නායු පද්ධතිය ඔබේ සෘජු පාලනය යටතේ නොමැත. නමුත් ඔබට හැඟෙන ආකාරය කළමනාකරණය කිරීමට සහ සන්සුන් වීමට හෝ සන්සුන් වීමට ඔබට උපකාරී වන ශිල්පක්‍රම ඉගෙන ගත හැකිය. ඔබට මෙය කළ හැකි නම්, ස්වයංක්‍රීය ස්නායු පද්ධතියේ දෙවන ශාඛාව වන පැරසයිම්පතටික් ශාඛාව ක්‍රියාත්මක කළ හැකිය. මෙම ශාඛාව සානුකම්පිත ශාඛාවට විරුද්ධව ක්‍රියා කරන අතර සන්සුන්කමේ හැඟීමක් ඇති කර ගැනීමට සහ පවත්වා ගැනීමට හැකි ස්නායු රසායනික ද්‍රව්‍ය ශරීරයට මුදා හරිනු ඇත. සිහිය, මැදිහත්වීම, යෝග, සිතුවිලි නැවැත්වීම සහ හුස්ම ගැනීමේ ක්‍රමවේදයන් ප්‍රගුණ කිරීම මෙම ක්‍රමය නිරෝගීව තබා ගැනීමට සහ ක්‍රියාත්මක වීමට උපකාරී වේ. හුස්ම ගැනීමේ ක්‍රම ඉක්මන් හා පලදායී ක්‍රමයක් ඉදිරිපත් කරයි. ඒවා ඉගෙන ගැනීමට පහසු වන අතර ඕනෑම වේලාවක, ඕනෑම ස්ථානයක, ඕනෑම තැනක පුහුණු විය හැකිය – මන්ද ඔබේ හුස්ම සෑම විටම ඔබ සමඟ සිටින බැවිනි. උපක්‍රමය නම් ඔබේ හුස්ම උදරයට ඇද ගැනීමෙන් ගැඹුරින් හුස්ම ගැනීමට ඉගෙන ගැනීමයි. මෙය ආතතිය හා භීතියට සම්බන්ධ නොගැඹුරු හුස්ම ගැනීම නතර කරයි. ඔබට සරල හුස්ම ගැනීමේ ක්‍රමවේදයන් අත්හදා බැලිය හැකිය. ඔබේ ආතතිය හා කාංසාව පාලනය කිරීම සඳහා ඔබට ඉක්මනින් දැනෙන්නට පටන් ගැනීම ගැන ඔබ පුදුමයට පත් විය හැකිය. මනස යනු වඩාත් දියුණු තාක්‍ෂණයකි, මේ මොහොතේ පූර්ණ ලෙස පෙනී සිටීම සහ එම මොහොත දිග හැරෙන විට ඔබ වටා හා අවට සිදුවන දේ අත්විඳීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කෙරේ. ඔබ මෙය කරන්නේ කෙසේදැයි ඉගෙන ගත් විට, ඔබ අත ඇති කර්තව්‍යය කෙරෙහි ඔබේ අවධානය යොමු කළ හැකි බව ඔබට පෙනේ.

 

අධ්‍යයනවලින් හෙළි වී ඇත්තේ මෙය ඇත්ත වශයෙන්ම ඔබේ ක්‍රියාකාරිත්වය සහ යහපැවැත්ම පිළිබඳ හැඟීම වැඩි දියුණු කළ හැකි බවයි. සරල සිහිකල්පනාවෙන් භාවනා කිරීමට උත්සාහ කර එය අවම වශයෙන් දිනකට එක් වරක් වත් පුහුණු වන්න. පුහුණුවීමට පෙර සහ පුහුණුවීමෙන් පසු ඔබට හැඟෙන ආකාරය කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන්න.  මෙම සියලු ශිල්පීය ක්‍රමවලින් සැබෑ ධනාත්මක දෙයක් නම්, ඔබ ඕනෑම වේලාවක ඇත්ත වශයෙන්ම සිතන්නේ කුමක්ද යන්න පිළිබඳව දැනුවත් වීමට ඔවුන් ඔබට උගන්වයි. සිතුවිලි නිතරම අසාර්ථකත්වයේ හා බියෙහි නිෂේධාත්මක වේ. ඔබ මේ පිළිබඳව දැනගත් පසු, නිෂේධාත්මක චින්තනය වඩාත් ධනාත්මක ස්ථාවරයකට හැඩගස්වා ගැනීමට හෝ ඔබව පාලනය කිරීමට වඩා ඔවුන් ඔබ වෙතට ගලා යාමට ඉඩ දිය හැකිය. ඔබ ඔබේ කාලය ගත කරන ආකාරය සමබර කිරීම ද වැදගත් ය. හොඳින් ආහාර ගැනීම, ශාරීරික ව්‍යායාමවල යෙදීම, අධ්‍යයනයෙන් විවේකයක් ගැනීම සහ ප්‍රමාණවත් නින්දක් ලබා ගැනීම යන සියල්ල ඔබගේ ආතති මට්ටම පාලනය කර ඇති බව සහතික කරයි. ඔබේ විභාගයේදී සහ පැවරුම්වල කාර්ය සාධනය සඳහා ඔබේ ධාවකය උත්සාහ කර සමබර කර ගත යුතු අතර ඔබේ ජීවිතයේ ඔබට පෞද්ගලිකව අර්ථවත් වන දේ කිරීම ඔබේ සෞඛ්‍යයට සහ යහපැවැත්මට අත්‍යවශ්‍ය බව පර්යේෂණවලින් හෙළි වී ඇති හෙයින් මෙය වැදගත් ය.