සිංහරාජ වන රක්ෂිතයේ සුන්දරත්වය ඔබත් දුටුටවාද?

සිංහරාජ රක්ෂිතය යන්නෙහි අර්ථය ‘සිංහ රාජධානිය’යි. රටේ වඩාත්ම ප්‍රසිද්ධ වැසි වනාන්තරය වන අතර එය වැදගත් ජෛව විවිධත්ව උණුසුම් ස්ථානයක් ලෙස හඳුනාගෙන තිබේ. මෙම උද්‍යානය මුලින් වන රක්ෂිතයක් ලෙස 1875 දී ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද අතර එහි ජාත්‍යන්තර වැදගත්කම නිසා එය 1978 දී ජෛවගෝල රක්ෂිතයක් ලෙසත් 1988 දී යුනෙස්කෝව විසින් ලෝක උරුමයක් ලෙසත් නම් කරන ලදී.

 

එය කොළඹ සිට දක්ෂිණ අධිවේගී මාර්ගය හරහා කි.මී. 172.1 ක් දුරින් පිහිටා ඇති අතර එහි පිවිසුම් තුනෙන් ඕනෑම ස්ථානයකට පිවිසිය හැකිය. සිංහරාජයෙහි වෘක්ෂලතාදිය යනු නිවර්තන තෙත් සදාහරිත වනාන්තරයකි. එහි ගස් විශාල වන අතර එය මීටර් 35 සිට 40 දක්වා උස දක්වා වර්ධනය වන අතර මීටර් 50 ක් දක්වා ඉහළට ඇදී යයි. සමහර ශාක කොට්ඨාස 90% කට වඩා ආවේණික බව පෙන්නුම් කරයි, දැවමය ගස් 211 න් සහ ලියානා වලින් 66% ක් හෝ 139 ක් වන රක්ෂිතයට ආවේණික වේ. ආවේණික විශේෂ 13 න් පහළ ශාක හා එපිෆයිට් වැනි ශාක 13 ක් සිංහරාජය තුළින් වාර්තා වී ඇත.

ද්විතියික වනාන්තර වර්ගය ප්‍රධාන වශයෙන් සෑදී ඇත්තේ මිනිස් ක්‍රියාකාරකම් මගින් ගෙන එන සුළු වනාන්තර හා ලඳු කැලෑ වලින් ය. සෑම වසරකම නොවැම්බර් සිට ජනවාරි දක්වා කාලය තුළ නිරිත දෙසින් මැයි-ජූලි අතර ඊසාන දෙසින් මෝසම් වැසි දෙකෙන්ම වන රක්ෂිතයට ප්‍රතිලාභ ලැබේ. වාර්තාගත සාමාන්‍ය උෂ්ණත්වය සෙන්ටිග්‍රේඩ් අංශක 18-27 අතර වන අතර උද්‍යානය තුළ ඇති එකම වියළි මාසය පෙබරවාරි වේ.

ජීවමාන උරුමයක් ලෙස පිළිගත් වන රක්ෂිතය අනෙකුත් ජාතික උද්‍යානවලට සාපේක්ෂව කුඩා වුවද එය හෙක්ටයාර් 11,187 ක භූමි ප්‍රදේශයක විහිදී ඇති අතර එය ගාල්ල, මාතර සහ රත්නපුර යන දිස්ත්‍රික්ක තුනට මායිම් වේ. වන රක්ෂිතයට වසර පුරා මිලිමීටර් 3000-6000 ක වර්ෂාපතනයක් ලැබේ. වැදගත් ගංගා දෙකකි. එනම් ජින් සහ කළු ගංගා (ගංගා) සහ තවත් බොහෝ ජල මාර්ග මෙම වනාන්තර රක්ෂිතයෙන් ගලා යන ජලයෙන් පෝෂණය හා පෝෂණය වේ. වනාන්තර ආවරණය අනෙකුත් වියළි කලාප උද්‍යානවලට වඩා වටිනාකමින් යුක්ත වන අතර එය වන ජීවීන්ට වඩාත් ආරක්ෂිත වන අතර දිවියන් සහ අලි ඇතුන් වැනි විශාල ක්ෂීරපායින් ගැන බැලීමට අමුත්තන්ට ටිකක් අපහසු වේ.

ශ්‍රී ලංකාවේ ආවේණික වන ජීවීන්ගෙන් 50% කට ආසන්න ප්‍රමාණයක් වාසය කරන බව විශ්වාස කෙරෙන මෙම නිවර්තන වැසි වනාන්තරය ආවේණිකත්වයෙන් පොහොසත් මෙම ස්වාභාවික පුදුමය ගවේෂණය කිරීමට හා අත්දැකීමට දහස් සංඛ්‍යාත අමුත්තන් ආකර්ෂණය කරයි. විවිධ ශාක හා සත්ත්ව විශේෂයන්ගෙන් පුපුරා යාම නොවැළැක්විය හැකි නිධානයකි.

රක්ෂිතය තුළ ඇති වෘක්ෂලතාදියෙහි ඉහළ විවිධත්වය නිසා විවිධ පක්ෂීන්, ක්ෂීරපායින්, උරගයින්, කෘමීන්, මාළු, උභයජීවීන් සහ ශාක ජීවීන් සඳහා හිතකර අභයභූමියක් බවට පත්ව ඇත; සියල්ලම පරිසර පද්ධතිය තුළ සහජීවනය.

විශාල ක්ෂීරපායින් වන්නේ අලි ඇතුන් (රක්වානා පැත්තේ දක්නට ලැබෙන්නේ ස්වල්පයක් පමණි) දිවියා, සම්බාර්, මාළු බළලා, රස්ටි පැල්ලම් සහිත බළලුන්, බුරන මුවන්, මවුස් මුවන්, ජැකල් සහ වල් ඌරා සහ බහුලව දක්නට ලැබෙන ආවේණික දම් පැහැති මුහුණැති ලන්ගුර් සහ ටෝක් මැකෙක්, රතු පැහැයට හුරු දුඹුරු වඳුරෙක්. කුඩා ක්ෂීරපායින්ට ඇතුළත් වන්නේ, පෝර්කපයින්, ඔටර්, ලේනුන් වර්ග තුනක් සිටී. යෝධ, කුඩා ඉරි සහ පියාසර කිරීම, මොන්ගූස් විශේෂ දෙකක් – බැජර් සහ දුඹුරු, සිවෙට්ස් විශේෂ දෙකක්; මුදු-වලිගය සහ ගෝල්ඩන් පාම්, බණ්ඩිකූට්, මීයන්, වවුලන් සහ ඉතා දුර්ලභ පැන්ගෝලින් විශේෂ පවා. සමහර උරගයින් වන්නේ පයිතන්, ග්‍රීන් පිට් වයිපර්, හම්ප්නාස් වයිපර් සහ රළු නාසය සහිත අං කටුස්සන් ය. රටේ ආවේණික උභය ජීවී විශේෂවලින් 50% ක්ම සිංහරාජයෙහි ඇති බව දන්නා කරුණකි. මීට, වඩා විශාල වීදුරු ගස් ගෙම්බා, රැළි වැටුණු ගෙම්බා, රීඩ් ගෙම්බා සහ ටොරන්ට් ටෝඩ් ඇතුළත් වේ.

සිංහරාජා පක්ෂි විශේෂ 154 කට අධික සංඛ්‍යාවක් වාර්තා කර ඇති අතර, “මිශ්‍ර-විශේෂ පෝෂණය කරන රැළක්” ඇති බව අවිධිමත් ලෙස හැඳින්වේ. සිංහරාජා හි දැකගත හැකි මෙම අද්විතීය දර්ශනය සමහර විට විවිධ විශේෂවල පක්ෂීන් 30-50 ක් අඩංගු වන අතර සමහර විට විශේෂ 10-12 ක් වන අතර, කෙටි කාලයක් තුළ පෝෂණය හා චලනය වන විට විවිධ පක්ෂි හඩින් පුපුරා යයි. මෙම අභ්‍යාසයට පෙරමුණ ගන්නේ ඔරේන්ජ් බිල් බබ්ලර් සහ ක්‍රෙස්ටඩ් ඩ්‍රොන්ගෝ ය.

මෙහි දැකගත හැකි ආවේණික පක්ෂීන් අතර ලංකාවේ ලොරිකීට්, ලේයාර්ඩ්ගේ පැරකෙට්, ජංගල් ඇන්ඩ් ස්පර් කුරුළු, ශ්‍රී ලංකාවේ නිල් මැග්පී, ශ්‍රී ලංකා ග්‍රැකල්, ලංකාවේ එල්ලෙන ගිරවා, ලංකාවේ අළු අං තට්ටුව, අළු හිස සහිත සිනා තෙරපුම, ලේයර්ඩ් පැරකට්, බ්‍රෝට්-වින්ග් තෙරපුම කැප්ඩ් බබ්ලර්, සිලෝන් හිල් මයිනා, රතු මුහුණැති මල්කෝහා, ලෙග්ගේ මල් පෙකර් ඇතුළු බොහෝ ඒවා අඩංගුය.