රොක් සංගීත ඉතිහාසයේ අමරණීය මතකය, ෆ්‍රෙඩී මර්කරි

ෆ්‍රෙඩී මර්කරි බ්‍රිතාන්‍ය ගායකයෙක්, ගීත රචකයෙක්, වාර්තා නිෂ්පාදකයෙක් සහ ක්වීන් රොක් සංගීත කණ්ඩායමේ ප්‍රධාන ගායන ශිල්පියෙක් ලෙස හදුනාගැනේ. රොක් සංගීත ඉතිහාසයේ විශිෂ්ඨතම ප්‍රධාන ගායකයෙකු ලෙස සැලකෙන ඔහු තුළ වූ ‘වේදිකා පෞරුෂය’ සහ ‘විශේෂ වූ හතරේ වාචික පරාසය’ නිසා ප්‍රසිද්ධ විය. ඔහුගේ ශෛලිය ක්වීන් කණ්ඩායම කලාත්මක දිශාවකට යොමු කිරීමට බලපෑම් කළේය.

 

1946 දී සැන්සිබාර්හි පාර්සි-ඉන්දියානු දෙමව්පියන්ට දාව උපත ලැබූ ඔහු වයස අවුරුදු අටේ සිට ඉන්දියාවේ ඉංග්‍රීසි මාධ්‍ය බෝඩින් පාසල්වලට ඇතුළත් වූ අතර ද්විතීයික පාසලෙන් පසු නැවත සැන්සිබාර් වෙත පැමිණියේය. 1964 දී ඔහුගේ පවුල සැන්සිබාර් විප්ලවයෙන් පලා ගොස් එංගලන්තයේ මිඩ්ල්සෙක්ස් වෙත සංක්‍රමණය විය. වසර ගණනාවක් සංගීතය හැදෑරූ හා ලිවූ ඔහු 1970 දී ගිටාර් වාදකයෙකු වන බ්‍රයන් මැයි සහ බෙර වාදකයෙකු වන රොජර් ටේලර් සමඟ ක්වීන් කණ්ඩායම පිහිටුවීය. ක්වීන් කණ්ඩායම වෙනුවෙන් “Killer Queen“, “Bohemian Rhapsody“, “Somebody to Love“, “We Are the Champions“, “Don’t Stop Me Now“, සහ “Crazy Little Thing Called Love” ඇතුළු බොහෝ ගීත රචනා කර ඇත. 1985 සජීවී ප්‍රසංගයේදී ප්‍රදර්ශනය වූ පරිදි ඔහුගේ චමත්කාරජනක වේදිකා රංගනයන් බොහෝ විට ඔහු ප්‍රේක්ෂකයන් සමඟ බැදීමක් ඇති කලේය. ඔහු තනිව කණ්ඩායම මෙහෙයවූ අතර අනෙකුත් කලාකරුවන් සඳහා නිෂ්පාදක සහ ආගන්තුක සංගීතඥයෙකු ලෙසද සේවය කළේය.

ඒඩ්ස් රෝගයෙන් ඇති වූ සංකූලතා හේතුවෙන් 1991 දී වයස අවුරුදු 45 දී ඔහු මිය ගියේය. ඔහු මරණයට පෙර, එනම් 1987 දී රෝගය වැළඳී ඇති බව සනාථ කළේය. රෝග විනිශ්චය කිරීමෙන් පසුවද ඔහු, ක්වීන් කණ්ඩායම සමග සමඟ දිගටම පටිගත කර ඇති අතර, ඔහු මරණින් පසු සංගීත කණ්ඩායමේ අවසාන ඇල්බමය වන Made in Heaven (1995) නිර්මාණය විය. 1992 දී ඔහුගේ උපහාර ප්‍රසංගය වෙම්බ්ලි ක්‍රීඩාංගණයේදී පැවැත්විණි. ක්වීන් සමඟ ඔහුගේ වෘත්තීය ජීවිතය බොහීමියානු රැප්සෝඩි (2018) චරිතාපදානයේ නාට්‍යමය ප්‍රතිරූපය විය.

ක්වීන්හි සාමාජිකයෙකු ලෙස මොහු මරණින් පසු 2001 දී  Rock and Roll Hall of Fame ටද , 2003 දී ගීත රචකයන්ගේ ශාලාවට සහ 2004 දී එක්සත් රාජධානියේ සංගීත ශාලාව සඳහා ඇතුළත් කරන ලදී. 1990 දී ඔහුට සහ අනෙකුත් රැජින සාමාජිකයින්ට සම්මානයක් හිමි විය. බ්‍රිතාන්‍ය සංගීතයට විශිෂ්ට දායකත්වයක් ලබා දීම සඳහා බ්‍රිතාන්‍ය සම්මානය සහ ඔහුගේ මරණයෙන් වසරකට පසු එය තනි තනිව පිරිනමන ලදි. 2005 දී බ්‍රිතාන්‍ය ගීත රචකයන්, රචනාකරුවන් සහ කතුවරුන්ගේ ඇකඩමියෙන් විශිෂ්ට ගීත එකතුවක් සඳහා ක්වීන් කණ්ඩායම සදහා ‘අයිවර් නවෝලෝ’ සම්මානයක් ප්‍රදානය කරන ලදී.