ජාත්‍යන්තර බුකර් සම්මානය මෙවර මාරික් ලූකස්ට

මාරික් ලූකස් රිජ්නෙවෙල්ඩ් ලන්දේසි ලේඛකාවකි. රිජ්නෙවෙල්ඩ් මෙවර 2020 අන්තර්ජාතික බුකර් ත්‍යාගය සහ ඇයගේ පරිවර්තක මිෂෙල් හචින්සන් සමඟ කළ පළමු නවකතාව වන The Discomfort of Evening  සඳහා දිනා ගත්තාය. ටොමී වීරිංගා සහ හැරී මුල්ලිෂ්ට පසුව මෙම ත්‍යාගය දිනාගත් පළමු ලන්දේසි කතුවරයා වන්නේ රිජ්නෙවෙල්ඩ් ය.

 

ලන්දේසි සාහිත්‍යයේ විශිෂ්ඨතම නවකතාවක් වන ඔවුන්ගේ පළමු කාව්‍ය සංග්‍රහය වන Caulf’s Caul, 2015 දී හොඳම කාව්‍ය රංගනය සඳහාද, 2018 දී ඔවුන්ගේ පළමු නවකතාව වන The Discomfort of Evening ප්‍රකාශයට පත් කළ අතර  එය කීර්තිමත් ANV ආරම්භක ත්‍යාගය දිනාගත් අතර එය වඩාත්ම ජනප්‍රියම අලෙවියක් විය. ඔවුන්ගේ ලේඛන වෘත්තියට සමගාමීව රිජ්නෙවෙල්ඩ් කිරි ගොවිපලක සේවය කරයි. ඔවුන් ජීවත් වන්නේ නෙදර්ලන්තයේ ය.

මෙම නව කතාවේ පරිවර්තක වන මිෂෙල් හචිසන් එක්සත් රාජධානියේ උපත ලැබූ අතර 2004 සිට ඇම්ස්ටර්ඩෑම් හි ජීවත් වූවාය. සංස්කාරකවරියක ලෙස සේවය කිරීමෙන් පසු ඇය ලන්දේසි භාෂාවෙන් සාහිත්‍ය පරිවර්තකයෙකු බවට පත්විය. ඇගේ පරිවර්තන අතරට වැඩියෙන්ම අලෙවි වන An American Princess by Annejet van der Zijl, Mona in Three Acts by Griet op de Beeck , Seaweed by Miek Zwamborn හා රිජ්නෙවෙල්ඩ් විසින් රචිත The Discomfort of Evening යන කෘති අයත්ය. ඇය ද Happiest Kids in the World හි සම කර්තෘවරියකි.

The Discomfort of Evening මෙම කෘතිය නෙදර්ලන්තයේ වයස අවුරුදු 10 වයසැති ජෑස් නම් කුඩා දැරිවියක් වටා ගෙතී තිබේ. ජෑස් ජීවත් වන්නේ නෙදර්ලන්තයේ ග්‍රාමයේ ඇගේ භක්තිමත් ගොවි පවුල සමඟයි. එක් ශීත සෘතුවේ දවසක ඇගේ වැඩිමහල් සහෝදරයා අයිස් මත ලිස්සා යාමේ ගමනකට එක්වෙයි. හුදෙකලා වීම ගැන අමනාප වූ ඇය දෙවියන් වහන්සේ අයැද සිටියි.  අයිස් මත ලිස්සා යාමට ගිය ඇගේ සහෝදරයා කවදාවත් ආපසු නොයෙයි. ශෝකය ගොවිපල යටපත් කරද්දී, ජෑස් වඩ වඩාත් කලබලකාරී මනස් කල්පිතයන්ගේ සුළි සුළඟකට ගොදුරු වේ.

ත්‍යාගලාභී තරුණ කවියෙකු වන නෙදර්ලන්තයේ ජනප්‍රියම සංවේදනය වන මාරීක් ලූකස් රිජ්නෙවෙල්ඩ්ගේ පළමු නවකතාව සෑම දෙයක්ම හිස්ව තබයි. එය අන් කිසිවකට වඩා වෙනස් භාෂා ලෝකයකි, මිෂෙල් හචිසන්ගේ කැපී පෙනෙන පරිවර්තනය එහි සියලු සුන්දරත්වය ග්‍රහණය කරයි.