වෛරසයට ගොදුරු වූ ලොව වේගවත්ම මිනිසා

ජැමෙයිකාවේ සෞඛ්‍ය අමාත්‍යංශය සනාථ කරන්නේ උසේන් බෝල්ට් කොරෝනා වයිරස සඳහා ධනාත්මක බව පරීක්ෂා කර ඇති බවයි

 

34 වන උපන්දිනය සැමරීම සඳහා විශ්‍රාමික ස්ප්‍රින්ට් රජු මෑතකදී ජැමෙයිකාවේ පැවති සාදයකට සහභාගී විය.

ලෝක වාර්තාවක් තැබූ ස්ප්‍රින්ටර් සහ අට වතාවක් ඔලිම්පික් රන් පදක්කම්ලාභී උසේන් බෝල්ට් මෙම වයිරසය සඳහා පරීක්ෂාවන් කර ඇති අතර පසුගිය සතියේ ජැමෙයිකාවේ පිහිටි සිය නිවසේදී ස්වයං හුදකලා වී ඇත.

මීටර 100 සහ මීටර 200 දුරින් ලෝක වාර්තා තබා ඇති බෝල්ට් සිය ප්‍රතිපල ගැන නැවත දැන ගැනීමට බලා සිටින බව පවසමින් දහවල් කාලයේදී සමාජ මාධ්‍යවල වීඩියෝවක් පළ කිරීමෙන් පසු ඔහු වෛරස ආසාදිතයෙක් බව ජැමෙයිකාවේ සෞඛ්‍ය අමාත්‍යංශය සඳුදා තහවුරු කළේය.

“ආරක්ෂිතව සිටීම සඳහා මම නිරෝධායනය වෙමින් සිටිමි” බෝල්ට් ඇඳේ වැතිර සිටියදී තමා විසින්ම පටිගත කර මුදාහැර ඇත.

අඛණ්ඩව ඔලිම්පික් තුනකදී (2008, 2012 සහ 2016) මීටර් 100 සහ මීටර් 200 රන් පදක්කම් දිනාගත් එකම වේග පන්දු යවන්නා වන බෝල්ට් කියා සිටියේ කොරොන වයිරසය නිසා ඇති වන ශ්වසන රෝග ලක්ෂණයක් තමාට නොමැති බවයි. බෝල්ට් කියා සිටියේ ජැමෙයිකානු රෙගේ ගායක කොෆී විසින් රචිත “ලොක්ඩවුන්” චිත්‍රපටයට සාදකයින් නටමින් සිට තම උපන්දිනය සැමරූ දිනට පසු දින සෙනසුරාදා තමා මෙම පරීක්ෂණය සිදු කළ බවයි.

2017 දී මලල ක්‍රීඩාවෙන් විශ්‍රාම ගත් බෝල්ට් ඉන්ස්ටග්‍රෑම් හි මැයි මාසයේදී උපත ලැබූ තම දියණිය වන ඔලිම්පියා තමා ළඟ තබාගෙන සිටින අයුරු දැක්වෙන ඡායාරූපයක්පල කර ඇත. “ඔබේ ඉඟුරු තේ පානය කරන්න” යනුවෙන් එක් අයෙක්  එහි ලිවීය.

ජැමෙයිකාවේ කොරෝනා වයිරස් රෝගීන් 1,413 ක් වාර්තා වී ඇති අතර මිලියන 16 ක් පමණ දිවයිනේ මරණ 16 ක් වාර්තා වී තිබේ. බෝල්ට් 2017 අගෝස්තු මාසයේදී ධාවන පථයෙන් ඉවත්ව පාපන්දු සමාජයට පිවිසීමට යුරෝපීය සමාජ කිහිපයක් සමඟ පුහුණුවීම් කළ නමුත් ඕස්ට්‍රේලියාවේ මධ්‍යම වෙරළ නාවිකයින් සමඟ ගිවිසුමක් ඇති කර ගැනීමට බෝල්ට් අපොහොසත් වීම නිසා එම වෘත්තීය වෙනස කෙටි කාලීන විය. වාර 9 කට පසු ඔහු සිය නමට ප්‍රධාන ශූරතා 19 ක් ජයග්‍රහණය කළත් 100, 200 සහ 4×100 සහය දිවීමේ තරගවලදී ඔලිම්පික් උළෙලේදී පරාජයට පත්විය.

2002 දී 15 හැවිරිදි බෝල්ට් ජැමෙයිකාවේ කිංග්ස්ටන් හි පැවති ශූරතාවලියේදී 200 සහ රන් 4×100 සහ 4×400 රන් පදක්කම් දිනාගත් අතර වසර දෙකකට පසුව තත්පර 200 ට අඩු ධාවන පථයක් ලබා ගනිමින් 19.93 ක් වාර්තා කළේය.

බෝල්ට් සිය පළමු ඔලිම්පික් පදක්කම 2008 අගෝස්තු 17 වන දින බීජිංහිදී තත්පර 9.69 කින් තත්පර 9.69 කින් තරණය කරමින් ඔලිම්පික් උළෙලේදී ලෝක වාර්තාවක් තැබූ පළමු දඟ පන්දු යවන්නා බවට පත්විය. ට්‍රිනිඩෑඩ් සහ ටොබැගෝහි රිචඩ් තොම්සන් බෝල්ට් පිටුපස ශරීර දිගට වඩා දෙවන සීමාව පසු කළේය.

දින තුනකට පසු, බර්ඩ්ගේ නෙස්ට් ක්‍රීඩාංගනය තුළ 91,000 ක ජනතාවක් රස්නෙන් තෙත් වූ රාත්‍රියේදී බෝල්ට් 200 අවසන් තරඟයේදී 19.30 ක් දිව ගියේ මයිකල් ජොන්සන්ගේ නොබිඳිය හැකි ලෝක වාර්තාව 19.32 ක් බවට පත් කර වසර 24 කට පෙර කාල් ලුවිස්ට පසුව පළමු මිනිසා බවට පත්වීමෙනි. පිරිමි ස්ප්‍රින්ට් ඔලිම්පික් ද්විත්ව සම්පූර්ණ කිරීමට. 1970 ගණන්වල ජැමෙයිකාවේ දොන් ක්වාරිට පසුව ලොවට ලකුණු 100 සහ 200 එකවර හිමි කරගත් පළමු අවස්ථාව ද ඔහු විය.

බෝල්ට් පසුව බීජිං හි නෙස්ටා කාටර්, මයිකල් ෆ්‍රෙටර් සහ අසාෆා පවෙල් සමඟ එක්ව ලෝක වාර්තාවක් 37.10 කින් 4×100 රිලේ දිනා ගැනීමට සමත් වූ අතර එය 2017 ජනවාරි මාසයේදී වාර්තා පොතෙන් අතුගා දැමීය.

බෝල්ට් සිය ක්‍රීඩාව අභිබවා යමින් 2012 දී එංගලන්තයේ ලන්ඩන් නුවරදී සහ 2016 දී රියෝ නුවරදී 100, 200 සහ 4×100 යන දෙඅංශයේම පෙර නොවූ විරූ ඔලිම්පික් රන් පදක්කමක් දිනා ගත්තේය.

හය වතාවක් බෝල්ට් වසරේ මලල ක්‍රීඩා සම්මේලනයේ පිරිමි මලල ක්‍රීඩකයා ලෙස නම් කරන ලද අතර ඔහු වසරේ ක්‍රීඩකයාට ලෝරස් ලෝක ක්‍රීඩා සම්මානය තුන් වතාවක් ලබා ඇත.

මඟ දිගේ ඔහු නර්තනයේ යෙදුණු, සිනාසුණු, සමූහයාව සිප ගනිමින්, කැමරාවලට හසුවූ අතර, උල්ලංගනය කිරීම් මගින් වසර ගණනාවක් තිස්සේ විනාශයට පත් වූ ක්‍රීඩාවක් ගැන බොහෝ දෙනෙකුට අමතක විය. ලොව වේගවත්ම මිනිසාගේ සුවය මේ මොහොතේ ලෝවාසී සියල්ලන්ගේම ප්‍රාර්ථනාව වී ඇත.