ලොව ධනවත්ම පුද්ගලයා

ටෙස්ලා ඉන්කෝපරේටඩ් සහ ස්පේස්එක්ස් පිටුපස සිටින විවෘත ව්‍යවසායකයා වන එලොන් මස්ක් දැන් පෘථිවියේ ධනවත්ම පුද්ගලයා පත්ව තිබෙන බව විදෙස් මාධ්‍ය වාර්තා කරයි.

 

ඒ අනුව ලොව ධනවත්ම පුද්ගලයින් 500 දෙනාගේ ශ්‍රේණිගත කිරීමක් වන බ්ලූම්බර්ග් බිලියනපතියන්ගේ දර්ශකය මත ඇමේසන්.කොම් ඉන්කෝපරේෂන් හි නිර්මාතෘ ජෙෆ් බෙසෝස්, ඉදිරියෙන් සිටියත් බ්‍රහස්පතින්දා විදුලි මෝටර් රථ නිෂ්පාදකයින්ගේ කොටස් මිලෙහි 4.8% කින් ඉහළ යාමත් සමගම එලොන් මස්ක් ලොව ධනවත්ම පුද්ගලයා බවට පත්විය.

ඒ අනුව ධනවත්ම පුද්ගලයා බවට පත්ව සිටි ජෙෆ් බෙසෝස් දෙවෙනි තැනට පත් කරමින් එලොන් මස්ක් ලොව ධනවත්ම පුද්ගලයා බවට පත්වු අතර දකුණු අප්‍රිකාවේ උපන් ඉංජිනේරුවරයාගේ ශුද්ධ වටිනාකම නිව්යෝක්හි උදේ 10: 15 ට ඩොලර් බිලියන 188.5 ක් වූ අතර එය 2017 ඔක්තෝබර් මාසයේ සිට ඉහළම ස්ථානය හිමි කර ගත් බෙසෝස්ට වඩා ඩොලර් බිලියන 1.5 ක්

ඔහුගේ ඉහළ යාමට ප්‍රධාන වශයෙන් හේතු වුයේ ටෙස්ලා හි කොටස් මිලෙහි පෙර නොවූ විරූ ඉහළ යාමක් වූ අතර එය ස්ථාවර ලාභ, එස් ඇන්ඩ් පී 500 දර්ශකයට ඇතුළත් කිරීම සහ වෝල් වීදියේ සහ සිල්ලර ආයෝජකයින්ගේ උද්යෝගය හේතුවෙන් පසුගිය වසරේ 743% කින් ඉහළ ගොස් තිබේ.