උඩරට එළවළු මිල ගණන් ඉහළ යාම ජුලි මාසයේ දී යථා තත්ත්වයට

මේ දිනවල උඩරට වගා කරන එළවළු මිල ඉහළ යාමට හේතුව මධ්‍යම කඳුකරයට ඇදහැලෙන ධාරානිපාත වර්ෂාව හා අධික සුළං තත්ත්වය හේතුවෙන්  එළවළු කොටු විනාශ වීම නිසා බව කෘෂිකර්ම දෙපාර්තමේන්තුව කෘෂිකර්ම අමාත්‍යාංශයට දැනුම් දී ඇත.
දැනට මාස දෙකකට අධික කාලයක් තිස්සේ පවතින අයහපත් කාලගුණික තත්ත්වය උඩරට එළවළු වගාව කෙරෙහි බරපතල ලෙස බලපෑම් එල්ල කර තිබේ. අධික වර්ෂාව නිසා මධ්‍යම කඳුකරයේ එළවළු වගා බිම් බහුතරයක් කුණු වී විනාශ වී ගොස් තිබේ. එසේම බදුල්ල දිස්ත්‍රික්කයට බලපා තිබෙන දැඩි සුළං තත්ත්වය ද භෝග වගාව බලපෑම් එල්ල කර ඇත.
එමනිසා උඩරට එළවළුවල මිල ගණන් ඉහළ ගියද, පහත රට එළවළු මිල කෙරෙහි බලපෑමක් එල්ල වී නොමැත. කෙසේ වුවද දැනට පවතින උඩරට එළවළුවල මිල ඉහළයාම ජුලි මාසය අවසන් වනවිට යථා තත්ත්වයට පත්විය හැකි බවත්, මේ වනවිට යළිත් ගොවි ජනතාව වගා කටයුතු ආරම්භ කර ඇති බවත් කෘෂිකර්ම දෙපාර්තමේන්තුව අමාත්‍යවරයාට දැනුම් දී තිබේ.