වේශ නිරූපණය කිරීමෙන් ඇතිවන විවිධ අතුරු ආබාධ මොනවාද?

සෑම කාසියකම පැති දෙකක් තිබේ. වේශ නිරූපණය ඔබේ සමස්ත පෙනුම වැඩි දියුණු කිරීමට උපකාරී වේ නම්, එය ඔබේ සමට විවිධාකාරයෙන් හානි කරයි. සමට ඕනෑවට වඩා වේශ නිරූපණය කිරීමෙන් විවිධ අතුරු ආබාධ ඇත.සෑම කාසියකම පැති දෙකක් තිබේ. වේශ නිරූපණය ඔබේ සමස්ත පෙනුම වැඩි දියුණු කිරීමට උපකාරී වේ නම්, එය ඔබේ සමට විවිධාකාරයෙන් හානි කරයි. සමට ඕනෑවට වඩා වේශ නිරූපණය කිරීමෙන් විවිධ අතුරු ආබාධ ඇත.

 

වේශ නිරූපණය පුද්ගලයාගේ සමස්ත පෙනුම වැඩි දියුණු කිරීමට උපකාරී වේ. එය ඔබේ පෞරුෂත්වය සහ පුද්ගලයෙකුගේ සමස්ත පෙනුම වැඩි දියුණු කරයි. කෙසේ වෙතත්, දිනපතා වේශ නිරූපණය කිරීමෙන් ඔබේ සමට හැකි තරම් දරුණු ලෙස බලපෑම් කළ හැකිය. සම මත රසායනික ද්‍රව්‍ය පදනම් කරගත් නිෂ්පාදන දිනපතා භාවිතා කිරීම බොහෝ විට මුහුණේ බැක්ටීරියා සහ දිලීර සමුච්චය වීමට හේතු වේ. එමගින් සමේ සිදුරු වලට හානි වන අතර සම මිය යයි. සම මත ආසාදනය වීම සමේ රෝග සඳහාද හේතු වේ. මේ අනුව, මෙම තත්වය වළක්වා ගැනීම සඳහා, සම මත වේශ නිරූපණය කිරීමේ විවිධ අතුරු ආබාධ පිළිබඳව යමෙකු දැන සිටිය යුතුය. සමට වේශ නිරූපණය කිරීමෙන් ඇතිවන විවිධ අතුරු ආබාධ මොනවාද?

හිසරදය: බොහෝ වේශ නිරූපණ නිෂ්පාදනවල ෆෝමල්ඩිහයිඩ් නිකුත් කරන ඩයසොලයිඩිනයිල් යූරියා සහ ඩීඑම්ඩීඑම් හයිඩැන්ටොයින් වැනි රසායනික ද්‍රව්‍ය අඩංගු වේ. එය අවසානයේ හිසරදය, කෝපවීම, අක්ෂි ආසාදනය, ශ්ලේෂ්මල පටලයට හානි කිරීම වැනි ගැටලුවලට මග පාදයි. ඔබට ඉතා දිගු කාලයක් හිසරදයක් ඇති අතර ඒ සඳහා නිශ්චිත හේතුව සොයා ගැනීමට ඔබට නොහැකි නම්, යම් කාලයක් සඳහා වේශ නිරූපණය කිරීම නවත්වන්න.

කුරුලෑ: කුරුලෑ සහ කුරුලෑ වැඩිපුර වේශ නිරූපණය කිරීමේ වඩාත් පොදු ගැටළු වේ. සම යනු ශරීරයේ වැදගත්ම අංගයකි. අපේ සමටද නිසි ලෙස හුස්ම ගැනීමට අවශ්‍යයි. කෙසේ වෙතත්, සමට එතරම් වේශ නිරූපණයක් යෙදීමෙන්, අපි බොහෝ විට සමේ සිදුරු අවහිර කිරීමට පෙළඹෙමු. එය අවසානයේ බ්ලැක්හෙඩ් ගැටලුවට මග පාදයි. එමනිසා එය සම මත කුරුලෑ ඇතිවීමේ ගැටලුවට මග පාදයි. මේ අනුව, සෑම විටම ස්වාභාවික පිරිසිදුකාරකයකින් මුහුණ පිරිසිදු කළ යුතු බවට වග බලා ගන්න.

සම මත ආසාත්මිකතා:රූපලාවණ්‍ය නිෂ්පාදනවල පැරබෙන් රසායනික ද්‍රව්‍ය අඩංගු වේ. එයට එතිල්-පැරබන්, බියුටයිල්-පැරබෙන් සහ අයිසොප්‍රොපයිල්-පැරබෙන් ඇතුළත් වේ. මෙම රසායනික ද්‍රව්‍ය ආලේපන වල බැක්ටීරියා වර්ධනය සීමා කරයි. කෙසේ වෙතත්, පැරබන් පැවතීම සමේ ආසාත්මිකතා, කෝපවීම, දැවිල්ල සහ සම මත ඇතිවන කුෂ්ඨ රෝගයට හේතු වේ.

හිසකෙස් ගැටලුව:ෂැම්පූ, කන්ඩිෂනර්, කෙස් තෙල්, කෙස් මාස්ක් වැනි කෙස් රැකවරණ නිෂ්පාදන වලින් වෙළඳපල පිරී ඇත. මෙම නිෂ්පාදනවල හානිකර රසායනික ද්‍රව්‍ය අඩංගු වන අතර එමඟින් කෙස් වෙන කවරදාටත් වඩා නරක අතට හැරේ. මේ හැරුණු විට, මෙම නිෂ්පාදන අතිරික්ත ප්‍රමාණයකින් භාවිතා කිරීමෙන් හිසකෙස් සිහින් වීම, හිසකෙස් වැටීම, හිස්කබලේ සම රතු පැහැයට හැරවීම යනාදිය සිදු වේ.

ඇස්වල ආසාදනය:අක්ෂි වේශ නිරූපණය කිරීමෙන් ඔබේ සමස්ත පෙනුම වැඩි වන නමුත් එය ඇස් අවට ප්‍රදේශයේ ආසාදන ඇති කරයි. ඇස් මත ඕනෑවට වඩා වේශ නිරූපණය කිරීමෙන් බොහෝ විට ඇස්වල දාරවල දැවිල්ල හා කෝපයක් ඇති වේ. මීට අමතරව, මස්කාරා සහ අයිලීනර් අධික ලෙස යෙදීම මගින් ඇහිබැමි නිසි ලෙස වර්ධනය වීම සීමා කරයි. එය ඇස් වටා බැක්ටීරියා වර්ධනය වීමට පවා හේතු වේ. එය ඇස්වල දැවිල්ල හා කැසීම ඇති කරයි.